U pohodu splitskome Caritasu i predstavi Robinzon

Učenici 6. razreda naše Škole pohodili su u utorak 17. studenoga, u sklopu izvanučioničke integrirane nastave, Caritas Splitsko–makarske nadbiskupije u Splitu gdje su se upoznali s karitativnim i socijalnim djelovanjem Crkve na našim prostorima. Bio je to aktivni pohod toj ustanovi, a povezan je s nastavnim sadržajima iz katoličkoga vjeronauka. Po dolasku u Split učenici su se, a kakav je običaj za pohoda tome gradu, zaustavili kod kipa Grgura Ninskoga, biskupa i zagovornika staroslavenskoga jezika, o kojemu je učenicima kratko govorio vjeroučitelj Jadran Bašić.

Vjeroučenici, njih četrnaestero, zajedno s vjeroučiteljem i učiteljicom engleskoga jezika i književnosti Niksanom Mazijom obišli su, zatim, prostore splitskoga nadbiskupijskog Caritasa u kojemu pomoć u hrani i odjeći traži sve više stanovnika splitskoga područja, ali i šire. Na početku su doznali kako Caritas u svojoj ponudi ima sklonište za žene i djecu žrtve obiteljskoga nasilja u kojemu, prema riječima djelatnika, zaštitu trenutno koristi sedmero osoba sa širega područja županije. Nadbiskupijski Caritas kroz programe zaštite žena i djece trudi se tim osobama u suradnji sa socijalnim ustanovama osigurati normalan i siguran život po njihovu izlasku iz skloništa.

Obišli su, zatim, skladište s hranom gdje 350 korisnika nekoliko puta godišnje preuzima pakete s osnovnim prehrambenim namirnicima koje pripremaju vrijedni volonteri. Posjetili su i prostore s odjevnim artiklima. U caritasovoj blagovaonici doznali su da se za socijalno ugrožene žitelje Splita i okolice dnevno priprema 150 toplih obroka.

U Domu Oružanih snaga RH u splitskoj Lori naši su se učenici priključili ostalim školama na igranoj predstavi “Robinzon” u izvedbi zadarskoga Kazališta lutaka. Ta je predstava rađena po adaptaciji engleskoga romana čuvenoga Daniela Defoa koji se ubraja u dječju književnost. Predstava, u kojoj ulogu Robinzona glumi Dragan Veselić, ostvarila je brojne nagrade, među kojima i nagradu hrvatskoga glumišta za najbolju lutkarsku predstavu i predstavu za djecu i mlade u 2003. godini.

Jadran Bašić