Prigodnim svečanim koncertom povodom Božićnih blagdana, u četvrtak, 18. prosinca 2008. obilježena je 15. OBLJETNICA kontinuiranog rada Područnog odjela “POSTIRA” OŠG ” Josip Hatze” iz Splita .

U vrijeme najjače agresije na našu Domovinu u kolovozu 1992. godine pokrenuta je inicijativa za osnivanjem Osnovne glazbene škole pri Osnovnoj školi Vladimira Nazora Postira.
Realizacija ovoga Projekta započela je sa šk. 1992./93. organiziranjem tečaja iz instrumenata za glasovir i gitaru u trajanju od 4 mjeseca. Za tečaj se prijavilo 72 učenika, a tečaj je uspješno završilo 42 učenika ( 24 glasovir i 18 gitara). Voditelji tečaja bili su profesor glasovira Valentina Štrbac i profesor gitare Slaven Bandur, oboje profesori glazbene škole iz Splita. Završetak tečaja poklopio se sa Danom državnosti Republike Hrvatske, 30. svibnja 1993. godine kad je održan I. koncert.
Nakon uspješne organizacije i provedenog tečaja ostvarili su se svi preduvjeti da se za slijedeću školsku godinu ide na osnivanje glazbene škole u Postirima., što su roditelji i svi zainteresirani svesrdno podržali. Dogovoreno je da se u I. generaciji Glazbene škole provede nastava iz instrumenata: glasovir, gitara i klarinet.
Upisom učenika u I. razred istodobno je započet postupak priznavanja škole od strane osnivača škole što je u to vrijeme bila općina Postira.  Općina Postira dala je suglasnost za osnivanjem Područnog odjela “Postira” Osnovne glazbene škole iz Splita, a pri OŠ Vladimira Nazora Postira.

Uz prethodnu suglasnost Ministarstva prosvjete I. generacija Područnog odjela “POSTIRA” OGŠ Josipa Hatzea – Split započela s radom dana 6. studenog 1993. godine. U vrijeme osnivanja Područni odjel “Postira” OGŠ Josipa Hatzea Split je bila prva glazbena škola na otocima u Republici Hrvatskoj.

U prvi razred glazbene škole za šk. 1993./94. upisalo se ukupno 35 učenika od kojih 20 učenika glasovir, 11 gitara i 4 klarinet.

Nakon uspješnog početka rada naše glazbene škole ubrzo su se otvarali novi područni odjeli glazbenih škola u Komiži, Visu, Supetru, Trogiru, Bolu, Hvaru pri GŠ “Josipa Hatzea” Split.
Za uspješan početak rada i postignute rezultate I. generacije glazbene škole treba zahvaliti kolegama:
Gordan Sladoljev, ravnatelj OGŠ Josipa Hatzea Split
Ljubica Rudolfi, prof. klavira
Berislav Bašković, prof. gitare
Vladimir Svilović, prof. klarineta
Simona Fabijanović, prof. solfeggia
Andrija Biličić, voditelj glazbene škole (1992. – 2006.)

Danas, nakon 15 godina kontinuiranog i uspješnog rada glazbene škole može se reći da se kontinuirano ispunjavaju svi ciljevi utvrđeni na početku rada škole, kao što su:
Okupljanje zainteresiranih učenika radi bavljenja glazbom
Ostvarivanje dopunskog osnovnoškolskog glazbenog obrazovanja
Korisna uporaba slobodnog vremena
Ostvarivanje profesionalne orijentacije učenika

Danas, u Glazbenoj školi “Postira” rade nastavnici:
•Ljubica Rudolfi, prof. klavira (vanjski suradnik)
•Jadranka Krstić, prof. klavira ( stalno zaposlena)
•Vicko Novak, prof. gitare (vanjski suradnik)
•Vesna Vladislavić, prof. solfeggia (stalno zaposlena – voditelj škole)

S ponosom ističemo da je do danas kroz pohađanje škole prošlo 132 učenika od kojih je uspješno završilo osnovnu glazbenu školu 61, srednju glazbenu školu završilo je 7 učenika i 4 učenika Muzičku akademiju.
S ponosom ističem da je naš bivši učenik Vlade Matulić danas prof. klarineta, bio 1. član Filharmonijskog orkestra mladih Europe jedini u povijesti otoka Brača.

Tijekom proteklog razdoblja naši učenici redovito su sudjelovali na svim natjecanjima od županijskih do državnih i pri tom postizali zapažene rezultate.
Tako se možemo pohvaliti da su na održanom Državnom natjecanju komorne glazbe u Opatiji, 02.12.2008. učenice ELA KOVAČIĆ i PAULINA MATULIĆ, u visokoj III. kategoriji, osvojile III. mjesto kao glasovirski duo, u klasi prof. Ljubice Rudolfi.
Ova nagrada je još jedno priznanje učenicima i glazbenoj školi, kao i njihov osobni doprinos obilježavanju 15. OBLJETNICE kontinuiranog rada područnog odjela “POSTIRA”.