Na stručnom skupu voditelja županijskih Aktiva hrvatskoga jezika RH, održanom u okviru prosvjetno-kulturne manifestacije “NAZOROVI DANI 2008.”, u ime Nacionalnog odbora “Nazorovih dana” – Zagreb, njegov predsjednik prof.dr.sc. PETAR SELEM, koji je i predsjednik Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskoga sabora – pokrovitelj manifestacije – uručio je posebnu POVELJU “VLADIMIR NAZOR” Osnovnoj školi Vladimira Nazora iz Postira, zaslužnoj za utemeljenje Prosvjetno-kulturne manifestacije “NAZOROVI DANI” od 1996., i svim djelatnicima škole za višegodišnje promicanje književnoga djela, hrvatskoga pjesnika i književnika Vladimira Nazora.
Gosp. Petar Selem prigodnim riječima obratio se svima nazočnima te u nadahnutom govoru istaknuo veličinu Nazora kao najvećeg hrvatskog pjesnika, izručio sve pohvale u osmišljavanju, organiziranju i provedbi “Nazorovih dana”, sa željom da se “NAZOROVI DANI” i dalje održavaju, te da će uvijek imati potporu od strane Hrvatskoga sabora.
Gosp. Petar Selem pozvao je sudionike stručnoga skupa da slijede primjer OŠ Vladimira Nazora iz Postira, kao bi i njihove škole mogle biti kandidati za ovakvo prestižno priznanje.

Radio Split, 15.05.2008.
INTERVJU S PETROM SELEMOM

Novinarka: I ove godine izražavate svoje zadovoljstvo prisustvom ovdje u Postirima. Došli ste uručiti povelje, došli ste uručiti nagrade, ali i izraziti svoje zadovoljstvo za vrednovanje jedne od najvažnijih ličnosti hrvatske kulture – Vladimira Nazora.

Petar Selem: U pravu ste. Naime, moja nazočnost ovdje i kao predsjednika Nacionalnog odbora i kao predstavnika Hrvatskoga sabora, je da se potvrdi jedna akcija koja ima veliko značenje i kulturno i zavičajno. S jedne strane, to je vrednovanje jedne apsolutno neporecive velike osobnosti hrvatske kulture i hrvatske književnosti – Vladimira Nazora, čovjeka koji je definitivno, čak rekao bih, neka odrednica hrvatskog nacionalnog osjećanja u književnosti, i s druge strane, da se potvrdi, i da se vrednuje, jedna akcija koja nije samo vezana uz Nazorovo ime, koja u najmlađim generacijama među našom djecom promiče zavičajnost, promiče veze, veze sa onim dubokim korijenima tla, govora, sa korijenima bića. I čini mi se da u vrijeme kada se sve vrijednosti niveliraju, upravo takvo nastojanje na kontinuiranom vrednovanju tako jedne velike ličnosti hrvatske kulture Vladimira Nazora, kao i na vrednovanju zavičajnosti kroz rad najmlađih, od golemog je kulturnog i nacionalnog značenja.

Novinarka: Upravo vrednovanje zavičajnosti je ono što karakterizira rad osnovne škole ovdje u Postirima na Braču, škola koja je ovogodišnja dobitnica posebne Povelje “Vladimir Nazor” za utemeljenje prosvjetno-kulturne manifestacije “NAZOROVI DANI” od 1996. i svim djelatnicima škole za višegodišnje promicanje književnoga djela hrvatskoga pjesnika i književnika Vladimira Nazora, a evo OŠ Vladimira Nazora ovdje u Postirima, zaista je to zaslužila.

Petar Selem: Sigurno je zaslužila, jer je od te škole, zapravo, sve započelo. Počela je ta jedna akcija koja se širi, i činilo nam se da je potrebno na nekakav način izraziti priznanje toj akciji koja već taje 13 godina i koja je dala prekrasne rezultate. Akcija, koja je generacije učenika i mladeži povezala sa djelom Vladimira Nazora i budila u njima taj osjećaj zavičajnosti.
Uvjeren sam da će ta Povelja idućih godina biti dodjeljivana i drugim školama koje će isto tako djelovati. Osnovna škola Vladimira Nazora iz Postira prva je dobila to priznanje, jer je od nje sve počelo i od nje je krenula ta jedna akcija, prosvjetno-kulturma manifestacija “NAZOROVI DANI”, od velikog i pedagoškog i nacionalnog značenja.