Učenici 7. razreda sudjelovali su u utorak 15. ožujka u izvanučioničkoj nastavi u Splitu koju su organizirali vjeroučitelj Jadran Bašić i učiteljica engleskog jezika Niksana Ostojić. Ovakav oblik nastave održan je u sklopu predmeta katoličkoga vjeronauka i engleskoga jezika i književnosti. Na put smo krenuli autobusom u ranim jutarnjim satima nakon čega smo se trajektom prebacili do Splita. Po dolasku u Split nakratko smo pohodili crkvu Gospe od zdravlja na Dobrome i zadržali se u kratkoj jutarnjoj molitvi, te prošli kroz dio franjevačkoga samostana u pratnji tamošnje redovnice.

Uputili smo se zatim prema židovskome prolazu i židovskoj vjerskoj općini gdje su nas dočekali predstavnici židovske zajednice. O židovskoj zajednici, o njihovu dolasku u Split, i o njihovu svakodnevnomu životu upoznao nas je gospodin Albert Altarac. Doznali smo da je židovska sinagoga u Splitu jedna od najstarijih, još uvijek aktivnih, u Europi a židovska zajednica u Splitu broji stotinjak članova. Sa zanimanjem smo uočili podatak da je u židovstvu ova godina 5771. po redu. U susretu s predstavnicima židovske općine imali smo mogućnost doznati više iz njihova vjerničkoga, kulturnoga i obiteljskoga života.

Posjetili smo, zatim, pravoslavnu općinu na Obrovu gdje nas je pred pravoslavnim hramom dočekao paroh Slavoljub Knežević. U pratnji paroha prošetali smo pravoslavnim hramom, susreli se s vrijednim ikonama na oltarnoj pregradi koja potvrđuje umjetničku vrijednost Istoka. Paroh Knežević nas je informirao da u Splitu živi oko 5000 pravoslavaca, te da određeni dio njih sudjeluje redovito u nedjeljnoj liturgiji. Osim paroha Kneževića, duhovnu skrb o pravoslavnim kršćanima vodi paroh protojerej otac Nikola Škorić.

Kad smo došli u Muzej grada Splita bili smo oduševljeni u susretu s vrijednom povijesnom građom koju taj muzej čuva u znak sjećanja na bogatu povijest grada Splita, od srednjega vijeka do 20. stoljeća. Muzejski vodič Goran Borčić upoznao nas je s najznačajnijim muzejskim vrijednostima. Najveći interes pokazali smo prema vrstama oružja iz različitih povijesnih razdoblja.

U programu obilaska grada bilo je ponešto vremena za šetnju i slobodne aktivnosti.

Vana Matulić i Juraj Jurišić