Učenici sedmoga razreda sudjelovali su u četvrtak, 22. ožujka, na radnomu izletu u Splitu koji je organiziran pod nazivom “Dijaloški susret s pripadnicima drugih vjeroispovijesti”. Pod vodstvom vjeroučitelja Jadrana Bašića i učitelja hrvatskoga jezika Stipana Šandrka učenici sedmoga razreda za posjeta Splitu upoznali su se još bolje s drugim religijskim zajednicama koje ove školske godine uče na vjeronauku, kao i s važnim povijesnim i kulturnim sadržajima.
Po dolasku u Split posjetili smo crkvu Gospe od zdravlja na Dobrome; lijepu i modernu crkvu koju vode franjevci, a koja se nalazi u središtu grada u blizini Hrvatskoga narodnoga kazališta. Zatim smo se uputili prema židovskoj općini čiji vjerska zajednica u gradu broji stotinjak članova. U sinagogi smo se upoznali s mnogim zanimljivostima o Židovima; o njihovim blagdanima, običajima, nakakvim načelima, prehrani… Posebno je zanimljivo bilo izlaganje o njihovoj košer prehrani, blagdanima, kao što su na primjer Roš hašanah = Nova godina, Jom kipur = Dan pomirenja, Sukot = blagdan sjenica, Hanuka = Blagdan posvećenja hrama i još mnogi drugi. Također je bilo zanimljivo predavanje o tome koliku važnost Židovi posvećuju učenju. Nerijetko je da jedan Židov zna čak sedam jezika i većina su nobelovaca baš upravo Židovi, a na sve ih je to natjeralo stalno seljenje iz zemlje, pa su smatrali da jedino što ostaje s njima jest njihovo znanje.
Nakon obilaska sinagoge otišli smo u pravoslavni hram na Obrovu nedaleko splitske ribarnice. Tamo smo uočile neke neke sličnosti i razlike i s našom religijom. U pravoslavnoj crkvi svećenika (sveštenika) ne vidimo za vrijeme liturgije, kao što svećenika možemo vidjeti u Katoličkoj crkvi. Druga razlika je u tome da u pravoslavnom hramu nema kipova čije je štovanje strogo zabranjeno, već postoje samo ikone. Uočili smo još neke razlike, ali je bitno da između katolika i pravoslavaca postoji više sličnosti nego razlika.
Nakon posjećivanja bogoslužnih prostora drugih religijskih zajednica, uputili smo se prema katedrali Sv. Dujma na Peristilu. Razgledali smo splitsku katedralu i u njoj od našega vjeroučitelja doznali mnogo zanimljivih podataka. Naime, katedrala Sv. Dujma bila je mauzolej cara Dioklecijana koji je kasnije, u 7. st., pretvoren u katoličku crkvu. Iz Salone, iz srušenih bazilika, prenijete su kosti svetoga Dujma, mučenika kojega je Dioklecijan pogubio. Njegove su relikvije položene u oltaru sv. Dujma iz 18. st. koji se nalazi u sjevernoj niši, lijevo od ulaza u katedralu. Vjeroučitelj je pritom istaknuo kako je u to vrijeme snažno bio naglašen kult štovanja svetaca mučenika, pa su brojni vjernici željeli biti pokopani što bliže kršćanskim mučenicima. U katedrali smo vidjeli i klecalo na koje je klečao papa Ivan Pavao II. za posjeta Splitu 1998. godine.
Nakon razgledavanja crkava, sinagoge, katedrale i ostaloga zaslužili smo odmor, i počastili smo se raznim pizzetama, toplim sendvičima i kolačima. Kada smo objedovali na Peristilu smo se slikali uz dvije sfinge i nastavili s razgledavanjem. Uputili smo se, zatim, u Muzej grada Splita koji je od 1950. godine smješten u Papalićevoj palači, unutar Dioklecijanove palače. Kroz Muzej grada Splita vodio nas je viši kustos Muzeja Goran Borčić koji nas je kroz vođenje muzejom upoznao sa širenjem grada Splita. Vidjeli smo oružje koje se tada koristilo, staru splitsku nošnju, razne pisane dokumente, kovanice s likom Dioklecijana. Kod ulaska u veliku muzejsku prostoriju uočili smo oklop nekoga vojnika i njegovu kacigu koja je bila tako malena da ju ni jedno dijete ne bi moglo nositi. To nas je jako zučudilo. Kustos nam je objasnio da su ljudi iz toga razdoblja bili mnogo manji nego današnji. U obilasku muzeja doznali smo i ostale zanimljivosti. Dojmove s radnoga izleta Splitom prepričavali smo u trajektu i smijali se našim dogodovštinama. Bilo je super!

Dora Škarić, 7. razred