Povodom Dana Planeta Zemlje koji se obilježava 22. travnja svake godine, a u okviru Projektnog dana škole, u srijedu 24. travnja 2013. organizirali smo Akciju čišćenja plaža pod nazivom  ''Čistimo postirske plaže''.

Pokrivitelji Akcije bili su općina Postira, Turistička zajednica općine Postira i Michieli Tomić d.o.o.

U akciju su osim učenika i djelatnika škole bili pozvani svi roditelji učenika, mještani i ljudi dobre volje.

Video: Eko škola - O.Š. Vladimira Nazora - Postira

Posebno moramo naglasiti da nam je vjerni sudionik akcije bio župnik don Tonci Jelinčić koji je akciji nazočio od početka pa do samog njenog završetka.

Odakle sama ideja i kako je taj dan izgledao, ispričat ćemo vam u kratkim crtama u slijedećem tekstu.

Početkom travnja smo se odlučili uključiti u Globalni pokret „Let's do it! World Cleanup 2013.“ koji u Hrvatskoj provodi kampanju „Zelena čistka – jedan dan za čisti okoliš“ , a okuplja najveći broj volontera u zajedničkoj akciji čišćenja.

Smatrali smo da ukoliko želimo čist okoliš, a svjesni smo da nam je potreban, moramo biti dio promjena koje kreću od nas samih.

Ideja i trud donose ostvarenje željenog cilja, a toje čist okoliš za danas, za sutra, za sadašnje i buduće generacije. Pošto svi stvaramootpad, svi smo dio problema i rješenja, s toga smo odlučili pokazati što smo u stanju napraviti zajedno.

Od osam sati ujutro je započelo okupljanje sudionika Akcije u školi uz pozdravnu riječ ravnatelja škole, gospodina Biličića, i prigodni program recitatora- učenika II. i III. razreda. Nakon toga smo zajednički otpjevali Eko himnu. Nakon pozdravne riječi i progodnog programa učenici sa svojim razrednicima, i svi radnici škole, otišli prema centru mjesta, odakle smo otišli na već unaprijed odabrane lokacije. Akcija čišćenja postirskih plaža započela je od 8,30 sati.

Svaki je razred imao zadatak očistiti svoju plažu, a na nekim je plažama bilo potrebno i prisustvo dva razreda.

Svaki je razred provodio akciju čišćenja sa svojim razrednicima, a na teren su s njima išli i predmetni učitelji.

Bitan je timski rad pa smo svi zajedno udružili snage.

Eko- patrola naše Eko-škole; vjerni učenici - ekolozi, su bili zaduženi za snimanje stanja okoliša u uvalama pa su zabilježili slijedeće:

I. razredu je pripalo čišćenje plaže Rat, II. razredu čišćenje plaže Mala Lozna, a IV.razredu čišćenje plaže Žalo.

Plaža Rat je bila relativno očišćena, po plaži je uglavnom bilo ostataka opušaka cigareta i granja tako da su skupljene 2 velike plastične vreće za otpad.

Stanje koje je Eko patrola zatekla na plažama Žalo i Mala Lozna je bilo malo više zabrinjavajuće. Na plaži Žalo naišli smo na staklene i  plastične boce i kantice od motornog ulja, plastične vrećice, papire, čepove, granje, životinjski izmet, pa čak i stari zahrđali zamrzivač. Skupilo se 20 plastičnih vreća za otpad. Na plaži Mala Lozna skupljena su 4 hrpe granja i 4 plastične vreće  ostalog nađenog otpada.

Za čišćenje plaže Gabrove bili su zaduženi učenici III. razreda, a  pripomogli su im učenici VI. razreda kao i V. razredu u uvali Prvlja. Otpad koji je nađen na navedenim lokacijama je sličan onom iz već gore spomenutih plaža. Još su u plažama pronađene iskorištene auto-gume, plastične cipele, plastične kante i ribarske posude. Sakupljeno je u svakoj uvali približno 15-tak plastičnih vreća za otpad.

Plažu Trstenu i  i kapelicu Gospe od gorme  zajedničkim snagama čistili su učenici VII. i VIII.razreda. Zatečeno stanje bilo je katastrofalno. Puna plaža bila je prekrivena plastičnim vrećicama, bocama, čepovima, opuškama od cigareta, plastičnim cipelama, higijenskim ulošcima, različitim lijekovima,  jedna stara vaga i ribarska posuda, te nekoliko velikih grana drveća što su valovi nanijeli.

Kod kapelice Gospe od gorme  u okolici je nađeno nekoliko istrošenih voštanih svijeća i par papirića i čepova.

Spaljeno je 5 stogova granja i 10-tak plastičnih vreća za otpad.

Najaktivniji radnici bili su Đani Matulić – predstavnik Turističke zajednice i Marko Marović – umirovljenik, koji uvijek bez poziva redovito svake godine sam čisti plaže. Komunalni redar općine Postira Ivica Matulić je tijekom Akcije u kamion ukrcavao otpad i prevozio ga na odredište.

Iako je škola službeno uputila poziv svim roditeljima, građanima i ugostiteljskim objektima koji se bave turističkom djelatnošću, odaziva na Akciju nije bilo, osim nekoliko pojedinaca.

Vjerujemo, da će u narednoj Akciji koju budemo organizirali, a nadamo se da će postati tradicionalnom, samo udruženim snagama demonstrirat ćemo našu opredijeljenost za zdraviji i čistiji okoliš. Mi kao Eko – škola ovom Akcijom želimo uvjeriti predstavnike lokalne vlasti da je ulaganje u ekološki odgoj najbolje ulaganje u našu sadašnjost i našu budućnost.

Nakon tri sata provedenih u čišćenju, oko 11,30 sati okuplili smo se na zajedničku marendu kod pizzerije Brazza gdje su učenici Eko-patrole iznijeli kratak pregled praćenja Akcije po svim plažama.

Naravno, Akcija je bila popraćena foto i video snimkom od strane našeg stalnog suradnika gospodina Kličinovića. S toga, svi zajedno, pogledajmo kako je prošao još jedan u nizu  sunčani i radni travanjski dan.

Školska koordinatorica Ivana Blagaić Oršulić i učenici Eko-patrole

Bez otrova i smeća – zdravlja puna vreća!