Obljetnice su uvijek bile poticaj za primjerenu društveno-kulturnu aktivnost. Na 120-toj obljetnici rođenja hrvatskog pjesnika Vladimira Nazora (1996.g.) osnovna škola Vladimira Nazora iz Postira (u daljnjem tekstu škola) prihvatila se odgovorne zadaće na utemeljenju, organiziranju i provođenju kulturno-prosvjetne manifestacije škole, a pod radnim nazivom NAZOROVI DANI, koji je ujedno i Dan škole.

Realizacijom Nazorovih dana, gledano na duži vremenski period, bit će potrebno ostvariti nekoliko bitnih ciljeva i zadaća, a to su:

• Svekoliko upoznavanje i izučavanje pjsničke riječi i djela kod djece i mladeži
  • Stalno poticanje suradnje škola na otoku, kao i škola koje nose ime ovog hrvatskog pjesnika
  • Kontinuirano sakupljanje povijesne građe o životu i dijelu Vladimira Nazora
  • Izboriti se, da se državna književna građa Vladimir Nazor svake pete godine dodjeljuje u Postirima
  • Osnivanje memorijalnog muzeja i knjižnice Vladimir Nazor u Postirama

Prva proslava Nazora bila je 30. svibnja 1966. godine povodom 90. godišnjice pjesnikova rođenja. Od te godine naša škola nosi ime pjesnika Vladimira Nazora. Druga proslava bila je 1976. godine na 100. obljetnicu pjesnikova rođenja.

Oduvijek je Vladimir Nazor slovio kao općepoznata nacionalna veličina i nepovredivi klasik hrvatske književnosti.

Nazorovi dani od 1996. godine do danas održavaju se svake godine pod visokim pokroviteljstvom Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu Hrvatskog sabora.

Program rada Nazorovih dana utvrđuje Nacionalni odbor Nazorovih dana – Zagreb, a realizator programa je Organizacijski odbor Nazorovih dana – Postira.

U okviru Nazorovih dana organiziraju se:

1. Susreti učenika osnovnih i srednjih škola otoka Brača, kao i škola koje nose Nazorovo ime diljem Hrvatske
  2. Znanstveno – stručni skupovi o Nazoru i aktualnim temama za svaku pojedinu godinu
  3. Susreti učenika s poznatim književnicima s ciljem njegovanja čakavskog izričaja kod učenika i hrvatskog jezika uopće.

a koji su prezentirani u godišnjim programima rada.