CROATIAN STUDIES REVIEW – ČASOPIS ZA HRVATSKE STUDIJE

Zbornik “CROATIAN STUDIES REVIEW – ČASOPIS ZA HRVATSKE STUDIJE” predstavljen je na Nazorovim danima 2012. godine. Teme iz zbornika predstavljene su na Nazorovim danima 2010. godine pod radnim naslovom “NAZOR – KNJIZEVNOST – JEZIK – POVIJEST”. Stručni skup je po prvi put realiziran kao međunarodni znanstveni skup u organizaciji Filozofskog fakulteta SveučiliÄ…ta u Splitu.

ZBORNIK RADOVA 2003. – 2009.

ZBORNIK RADOVA 2003. – 2009.

Tiskan je i prezentiran ZBORNIK RADOVA 2003. – 2009., stručno-znanstveni radovi održani na Nazorovim danima od 2003. do 2009.

Slikar Pavao Pave Gospodnetić postirski i brački “Bukovac”

Pave Gospodnetić postirski i brački Bukovac

U sklopu ovogodišnjih Nazorovih dana 2008 objavljena je i monografija autora Branka Matulića pod naslovom “Pavao Pave Gospodnetić, brački i postirski “Bukovac” u kojoj je detaljno obrađen život i djelo lokalnog naivnog slikara iz koje izdvajamo:

Pavao Gospodnetić «Bukovac» stvarao je u zadanim okvirima uvjetovanim životnim okolnostima nesvjesno, kao usamljeni slikarski endem, u kojemu se nastavljao onaj prastari duh «pengača» srednjovjekovnih komuna ili rascvjetali talenti «skjavonista» renesansnih gradova, pa i kasnijih izvrsnih slikara dalmatinskoga podneblja, koji su imali svoje botege i koji su ugovarali djela do najsitnijih detalja udovoljavajući željama naručitelja te obilato se koristeći predlošcima. Ništa drugo, na svojoj razini, nije radio ni Gospodnetić, i to u doba kada je malo koji poznatiji slikar mogao živjeti samo od slikanja. S tim u svezi ide i gotovo nepojmljiva činjenica koliko je narudžbi primao od siromašnoga, ali nesumnjivo likovno senzibiliziranoga puka.

Njegova su djela razasuta po cijelome svijetu zajedno, s bračkim iseljenicima koji su sa sobom nosili drage uspomene u Argentinu, Boliviju, Čile, SAD, Kanadu, Australiju, Novi Zeland, Južnoafričku Republiku, Italiju, Švicarsku, Njemačku, Francusku, Bosnu i Hercegovinu, Srbiju, Crnu Goru. Isto tako, ima ih po cijeloj Hrvatskoj – u Zagrebu, Vrsaru, Rijeci, Osijeku, Zadru, Splitu, Dubrovniku. Najviše ih je, dakako, na otoku Braču, poglavito u rodnim mu Postirima.

Njegov kvantitativno velik opus, a računa se da je izradio više od 400 radova u različitim tehnikama, stoji kvalitetom uz bok drugim tadašnjim samoukim stvaraocima s početka 20. stoljeća u Dalmaciji i svakako je na tragu začetaka naivne umjetnosti koja će u Hrvatskoj 30-ih godina započeti svoj trijumfalni pohod. Pavao Gospodnetić, iako navjestitelj i suvremenik velikoga priznanja naivnoga umjetničkog izraza, ostao je po strani, ne mijenjajući svoj slikarski svjetonazor od davne 1919., kada mu je datiran najraniji rad, pa sve do svoje smrti.

Ja sam otok

Knjiga JA SAM OTOK autora Ive Ostoje plod je dugogodišnjeg bavljenja životom i djelom istaknutoga hrvatskog književnika VLADIMIRA NAZORA, rođenog 30. SVIBNJA U Postirima na otoku Braču. Ova knjiga, kao i brojne druge, rezultat je višegodišnjega rada manifestacije NAZOROVI DANI, koja se svake godine održava u Postirima.

JA SAM OTOK na gotovo esejistički način donosi, uz brojne tekstove i slikovne priloge, bogat životni put ovoga poznatoga hrvatskog književnika. Nazorovo djelo, gotovo pedeset godina stvaran književni opus, potvrdilo se u širokom rasponu – od “Slavenskih legendi” i “Hrvatskih kraljeva”, preko brojnih zbirki pjesama, “Priče iz djetinjstva i zavičaja”, zapisa u “Večernjim bilješkama”, do prevođenja i prepjeva djela svjetskih klasika; od “Veloga Jože” i “Medvjeda Brunda”, partizanske lirike, knjiga za djecu i autobiografskoga romana”Šarko”do legendarnoga “Pastira Lode”. Nazor je stvorio književno djelo koje u svojim najboljim stranicama predstavlja sam vrhunac hrvatske umjetnosti riječi prve polovice 20. stoljeća. O tome svjedoči knjiga JA SAM OTOK autora Ive Ostoje.

Djetinjstvo na otoku

U knjizi “DJETINSTVO NA OTOKU”, autora akademika Josipa Bratulića, objavljene su najznačajnije priče iz djetinstva Vladimira Nazora i to: Anđeo u zvoniku, Zmija, Paša, Šjora Nikoleta, Prijelaz preko Crvenog mora, Klesar Angelo, Prsten, Voda, Dječak s mora, Gemma Camolli, Nero i Okamenjena knjiga.

S Nazorom u zvoniku

S_Nazorom_u_zvoniku.pdf (14 MB)

U knjizi “S NAZOROM U ZVONIKU”, autor knjige don Stanko Jerčić uspješno je predstavio Vladimira Nazora, pjesnika liturgijskih stihova, koji su bili podloga za sastavljanje “Liturgijskog kalendara katoličkih blagdana” sa bogatim fundusom slika iz bračkih crkvi. Ovom knjigom potvrđuje se izjava uglednog bibličara Bonaventure Dude, da je Vladimir Nazor “….najizrazitiji hrvatski religiozni pjesnik”, a predsjednik Matice Hrvatske akademik Igor Zidić, Nazora ističe kao “Meštrovića hrvatske literature”.

Nazorovi dani – zbornik radova

Nazorovi_dani.pdf (514 KB)

U Zborniku su objavljena pristigla znanstvena i stručna predavanja koja su održana na Nazorovim danima od 1996. do 2002. godine.

Zbornik učeničkih radova Sunčeva carevina

Sunceva_carevina.doc (699 KB)

Pred Vama je zbornik literarnih i likovnih radova učenika osnovnih i srednjih škola koji su sudjelovali na Nazorovim danima od 1996. do 2001. godine.

Naziv zbornika – Sunčeva carevina – upućuje na Nazorov doživljaj mediteranskog, a posebno bračkog krajolika u kojem sunce caruje među borovima, škrapama, maslinama, česminama, kaduljom, smiljem…

Ova je zbirka “carevina” učeničkog stvaralaštva kojim su mladi na najbolji mogući način obilježili kulturno-prosvjetnu manifestaciju Nazorovih dana.