PROJEKT “BRAČKI DOL”

U dva navrata, 19. 4. i 3. 5. 2013. godine, Mladi povjesničari posjetili su maleno bračko mjesto – Dol. Vodiči i domaćini bili su nam dolski učenici naše škole: David Gospodnetić, Nika Gospodnetić i Ivo Matulić te učiteljica razredne nastave Senka Zrilić (donedavno mještanka Dola). Svoju su zadaću odlično obavili! Na zanimljiv su nas način upoznali s ovim mjestom bogatim prirodnim, povijesnim i kulturnim znamenitostima.

Župnik, don Ante Matulić, dočekao nas je u župnoj crkvi Očišćenja BDM  i dao podatke o dolskim sakralnim objektima, povijesti župe ali i o sadašnjoj situaciji.

Posjetili smo i Kaštel Gospodnetić u kojem nas je primila  Ivana Gospodnetić te ispričala zanimljivosti vezane uz to povijesno zdanje (zaštićeno kao spomenik kulture) i bogatu povijest dolske obitelji Gospodnetić.

Mjesto Dol je 2007. godine proglašeno etno-eko selom. Zasluga je to udruge Hrapoćuša koju vodi Jerko Gospodnetić, a čija je vrijedna članica i naša učiteljica Senka. Odličnom organizacijom i entuzijazmom članova, postignuti su izvrsni rezultati. O realiziranim projektima, akcijama i planovima informirao nas je sam predsjednik Udruge.

Za vrijeme drugog posjeta Dolu posjetili smo kamenolom, tunel Vidova gora, kamene košnice i naravno, još jednom prošetali samim mjestom.

A kako smo eko-škola, bilo je i eko akcija!

Kao što se iz ovog sažetog izvještaja Mladih povjesničara može vidjeti, prikupljeno je mnogo podataka o bračkom Dolu. Nakon ove prve faze našeg projekta slijedi obrada materijala,a potom i konačna prezentacija rada. Iduće školske godine moći ćete je vidjeti na ovim stranicama i, vjerujte nam, otkriti pregršt zanimljivih podataka. Do tada, svima veliki pozdrav!

crkvica etnoSelo hrapocusa hrapocusaUdruga salamunovic zborCrkveni dol