Međureligijski i ekumenski susret u Splitu

Učenici sedmoga razreda naše Škole sudjelovali su u četvrtak 10. ožujka u izvanučioničkoj integriranoj nastavi koja je s njihovim vjeroučiteljem i učiteljicom glazbene kulture održana u Splitu pod nazivom “Međureligijski i ekumenski dijalog s pripadnicima drugih religijskih zajednica” i “Upoznavanje kulturne baštine svoga zavičaja”. Cilj pohoda vjerskim zajednicama bio je razvijati kod učenika stav poštovanja i prihvaćanja drugih vjeroispovijesti, a u sklopu građanskoga odgoja izgrađivati kod učenika međukulturni dijalog.

Za pohoda islamskoj vjerskoj zajednici kojom predsjeda imam Vahid ef. Hadžić, učenici su doznali da splitska zajednica ima 959 pripadnika, dok se na području Splitsko-dalmatinske županije, prema popisu stanovništva iz 2011. godine, nalazi 2.282 muslimana. Imam Hadžić istaknuo je da će ove godine muslimani proslaviti 100. obljetnicu priznanja islama u RH. Osvrnuvši se na raširenost islama po svijetu, ustvrdio je da prema podacima iz 2009. godine u svijetu ima 1.57 milijardi pripadnika islama, odnosno 23 % svjetskoga stanovništva, dok bi, prema nekim predviđanjima, 2050. godine broj muslimana bio izjednačen broju kršćana u svijetu (33 %). Učenike je upoznao s temeljnim obilježjima molitvenoga prostora i osnovnim učenjima islama, naglasivši kako je ono utemeljeno u svetoj knjizi Kur’anu. Učenici su upoznali sveta mjesta u islamu s naglaskom na Meku i svetište Kabu. Posebno zanimanje učenici su pokazali prema islamskome mjesecu posta – Ramazanu.

U tijeku posjeta hramu Sv. Save pravoslavne crkvene zajednice na Obrovu, protojerej – stavrofor Nikola Škorić koji vodi duhovnu brigu o pravoslavnim kršćanima u Splitu, izrazio je radost što učenici pohodom pravoslavnome hramu pokazuju interes prema boljem upoznavanju istočnih kršćana. Učenicima je poručio kako su razlike među kršćanima posljedica ljudskih pametovanja i mudrovanja, a ne želje Krista, utemeljitelja kršćanstva. Istaknuo je u pravoslavlju važnost slavlja svetih tajna, a osobito pričesti, te dodao kako na nedjeljnoj liturgiji u hramu Sv. Save sudjeluje oko 150 do 200 pravoslavnih kršćana. Na kraju je informirao učenike da će pravoslavni kršćani ove godine proslaviti Uskrs 1. svibnja.

Učenici su na kraju posjetili Muzej grada Splita i upoznali se s postavom iz Dioklecijanova vremena, osobito s palačom toga rimskoga cara u kojoj je vrhunski vojnik i vojskovođa proveo svoje posljednje godine života nakon što se povukao s funkcije rimskoga cara. Poslije obilaska muzejskoga postava kroz koji je učenike provela kustosica Nela Žižić, sudjelovali su u radionici “Palača cara Dioklecijana” u kojoj su izrađivali novčiće iz Dioklecijanova vremena.

JADRAN BAŠIĆ