Vjeroučenici pohodili židovsku zajednicu, pravoslavne kršćane i Muzej grada Splita. Izvanučionička nastava je odrzana 28. svibnja 2015. godine.

Pod nazivom “Dijaloški susret s pripadnicima židovske vjeroispovijesti – Ekumenski susret s pravoslavnim kršćanima”, u četvrtak 28. svibnja, održana je izvanučionička integrirana nastava u Splitu s učenicima 5. i 7. razreda naše škole. Radosni i raspoloženi učenici krenuli su u Split zajedno sa svojim vjeroučiteljima Jadranom Bašićem i Markom Plančićem te učiteljem hrvatskog jezika Stipanom Šandrkom. Po dolasku u Split program su započeli molitvom u crkvi Gospe od zdravlja na predjelu Dobri gdje ih je s poviješću franjevačkoga samostana i ljepotom te splitske crkve upoznao franjevac fra Ante Branko Periša, akademski slikar, ukratko izloživši povijest dolaska franjevaca u Split i njihovo djelovanje u tom gradu. Učenici su se, zatim, u židovskoj sinagogi upoznali s vjerskim, obiteljskim i društvenim životom pripadnika židovske religije. Poseban interes kod učenika pobudio je židovski način života s naglaskom na njihovu prehranu i blagdane. Učenici su doznali da je splitska sinagoga stara 500 godina, te je po starosti treća u Europi, poslije one u Pragu i Dubrovniku. Uz to, Split čuva i židovsko groblje na Marjanu. Pohodili su, zatim, pravoslavni hram na Obrovu koji okuplja pravoslavne kršćane na liturgiju i svete tajne. O pravoslavnim kršćanima u Splitu katoličkim vjeroučenicima govorio je protojerej – stavrofor Nikola Škorić koji zajedno s protojerejem Slavoljubom Kneževićem vodi pastoralnu brigu o istočnim kršćanima splitske parohije koja pripada dalmatinskoj eparhiji. U kapeli Sv. Save učenici su upoznati sa slavljenjem istočne liturgije, i značenjem ikona u pravoslavlju. Protojerej Škorić ukratko je izložio sličnosti između katoličke i pravoslavne liturgije, te istaknuo važnost isticanja onoga što povezuje jedne i druge kršćane. U Muzeju grada Splita muzejski pedagog Marija Plazibat učenike je provela kroz muzejski prostor s naglaskom na Dioklecijanovu palaču, da bi na kraju učenici u kratkoj radionici “Palača cara Dioklecijana” izrađivali novčiće iz Dioklecijanova vremena kao uspomenu na pohod gradu koji se ponosi palačom znamenitoga rimskoga vladara.

Jadran Bašić