Ekumenski susret s pravoslavnim kršćanima u Splitu

U utorak, 8. travnja, učenici sedmoga razreda bili su na jednodnevnom radnom izletu u Splitu gdje su aktivno sudjelovali u izvanučioničkoj nastavi. Išli smo u pratnji učitelja vjeronauka Jadrana Bašića, učiteljice biologije i kemije Ane Lovrić i učitelja hrvatskoga jezika Stipana Šandrka. Po dolasku u Split uputili smo se prema crkvi Gospe od Zdravlja na predjelu Dobri u sklopu koje se nalazi i franjevački samostan u kojemu žive franjevci provincije Presvetoga Otkupitelja. Ponešto o župnoj crkvi, njezinu nastanku i samostanu govorio nam je voditelj franjevačkoga samostana fra Jakov Begonja. Krenuli smo, zatim, prema pravoslavnoj crkvi na predjelu Obrov gdje se na molitvu okupljaju pravoslavni kršćani. U njoj smo se zadržali dosta dugo, ali nam je baš bilo zanimljivo. Protonamjesnik Slavoljub Knežević rekao nam je dosta toga o njihovoj vjeri, o njihovoj liturgiji, o crkvenom prostoru. Doznali smo da njihovi vjernici imaju točno određena mjesta gdje su žene, a gdje muškarci za vrijeme liturgijske službe. Osim toga, pravoslavni svećenici mogu biti oženjeni za razliku od katoličkih. Veselimo se što će ove godine pravoslavci i katolici isti dan slaviti Uskrs.

Nakon vrlo ugodnoga razgovora otišli smo u Prirodoslovni muzej i saznali da ove godine slavi 90–u godišnjicu svoga rada i djelovanja. Imali smo stručno vođenje i doznali kako, odakle i zašto se u muzeju nalaze sve te školjke, ostaci kopnenih životinja, pribor za morski lov i ostali vrijedni sadržaj muzeja. Jedna od zanimljivosti je ta da je obitelj Bakotić prva počela skupljati školjke iz cijeloga svijeta i da ih je prije otprilike 20–ak godina predala gradu Splitu! Doznali smo i za jednu vrlo zanimljivu informaciju o tome da je jedna vrsta školjkice bila toliko dragocjena da se njom mogla kupiti kuća. Nakon obilaska muzeja otišli smo na odmor gdje smo se okrijepili u pizzeriji, malo pričali i odmorili se. Uputili smo se potom u Muzej grada Splita gdje smo ukratko upoznali povijest Dioklecijanove palače i grada Splita. Kustosica Muzeja pokazala nam je Dioklecijanovu palaču, a kasnije smo pogledali kratki dokumentarni film o nastanku palače. U radionici pod vođenjem kustosice izrađivali smo novčiće iz Dioklecijanova doba od gline. Bilo je i slobodnoga vremena za šetnju po gradu prije povratka na otok

Kristina Kolarov, 7. razred

100_4337 100_4319 100_4320 100_4324 100_4327 100_4328