Dan planeta Zemlje

Učenici članovi sekcije “Voćari i maslinari” pri Učeničkoj zadruzi “Polježice” ovom su prigodom, u školskom voćnjaku, zasadili nove mlade sadnice maslina.

sadnjaDavid   sadnjaMiasadnjaIvanasadnjaDiana

Na konferenciji UNESCO-a 1969.godine John McConnel predstavio je ideju obilježavanja Dana Zemlje. Prvi put je obilježen 22. travnja 1970. na poticaj američkog senatora Gaylonda Nelsona , to je bila prva masovna demonstracija za okoliš, sudjelovalo je više od 20 milijuna ljudi, a prozvana je “nacionalnim skupom o okolišu”.
Službeno se obilježava od 1992.godine kada je tijekom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeirou usklađen program za promicanje održivog razvoja.
U Hrvatskoj se organizirano obilježava od 1990.godine.

Dan planeta ZemljeRazvrstavajmo otpad i reciklirajmo

Kako biste i vi pridonijeli očuvanju planeta Zemlje  reciklirajte otpad.
–    Staklo je materijal koji se u potpunosti može reciklirati, a da bi staklena boca bačena u prirodu nestala potrebno je 4000 godina. Stoga, staklene boce odlažite u posebno označene kontejnere.
–    Papire odlažite u posebne kontejnere jer ćete na taj način pridonijeti čuvanju šuma i zaštiti okoliša.
–    Baterije sadrže teške metale koji zagađuju okoliš. Također, i za njih postoje posebni kontejneri u koje se trebaju odlagati.
–    Za razgradnju plastičnih boca u prirodi potrebne su stotine godina. Njih možete odložiti u posebne kontejnere ili ih vratiti u trgovine koje nude tu mogućnost uz povratnu naknadu.
–    Racionalno koristite vodu.
–    Štedite energiju, gasite sva svjetla koja vam ne trebaju te kućanske aparate.